
Storfjord kommune betaler 1500 kroner ekstra per måned til hver av de seks vaktmestrene i 100 prosent stilling.
Det er klart etter en nylig inngått avtale mellom vaktmestrene det gjelder og kommunen. Avtalen innebærer at kommunen kan ringe vaktmestrene utenom arbeidstid dersom det er behov ved uforutsette hendelser.
Vaktmestrene behøver imidlertid ikke svare, men det forventes en høg svarprosent. Hvis det viser seg at det er noen som i stor grad unnlater å svare, eller sjelden kan stille opp når det er nødvendig, vil man vurdere om tillegget fortsatt kan utbetales.
I avtalen presiseres det at det ikke er snakk om en vaktordning, men en godkjenning til å kontakte vaktmesterne på deres private telefonnummer utenom arbeidstid.
Avtalen skal evalueres hvert år, og gjelder foreløpig ut 2018.
Å, eg har fått inntrykk av at vaktmestere tilhørte ei lavtlønnsgruppe – 18 000,- pr år dekker kanskje utgiftene til ein mobiltelefon på fritida, iallfall hvis den ligger i ro.